pondělí 25. března 2019

Olej na smažení test

Tento olej je ke smažení vhodný, ale vysoké teploty ničí látky (antioxidanty), které se lisováním za studena získávají. Proto stačí na tepelnou úpravu použít olivový olej z pokrutin (z 2. lisu), který má stejné vlastnosti, co se týká teplotní stability i chutě, a navíc je výrazně levnější. Při smažení je třeba se úplně vyhnout olejům nerafinovaným, za studena lisovaným.


Vhodný je však i do salátů. Světlicový nebo též saflorový olej se lisuje ze semen bodláku podobné rostliny světlice barvířské, která se pěstuje hlavně v Indii, v USA a Mexiku.

Už se vám to určitě stalo taky. Koupili jste olej na smažení , který se složením a cenou nijak nelišil od ostatních, ale když jste na něm doma začali smažit, ukázalo se, že pekelně pění, prská a jídlo se na něm připaluje více než na jiných zdánlivě podobných. Místo do studené kuchyně či k dušení a restování ho však řada lidí používá ke smažení nebo dokonce fritování, což je způsob přípravy, ke kterému nemusí být příliš vhodný. Slunečnicový olej najdete ve většině českých domácností. Může za to zvyk i sami výrobci, kteří takové použití na obale doporučují.


Výběr olejů a tuků na vaření a smažení je opravdu velký a je velmi těžké se v něm orientovat. Existuje řada rostlinných i živočišných olejů a při výběru oleje na vaření je nutné dbát nejen na to, aby byl vybraný olej zdravý, ale hlavně aby si své dobré vlastnosti zachoval i při vaření a smažení (respektive poté co projde tepelnou úpravou).

Zatímco před lety panovaly z řepkového oleje obavy kvůli obsahu kyseliny erukové, která může vážně poškodit srdce, dnes je právě řepkový olej nejvhodnější například na smažení. Informoval o tom časopis dTest. Lehké smažení na pánvi nebo restování. Není vhodný: Příprava majonézy, protože špatně homogenizuje za nižších teplot. Smažení , restování a fritování kvůli nízké tepelné odolnosti a oxidační stabilitě.


Na delší smažení je vhodný za studena lisovaný kokosový nebo palmový olej , případně vepřové sádlo. Pokud nás cena nebo chuť nepustí, tak i rafinovaný olej určený na smažení a fritování, například rafinovaný olivový, kokosový nebo řepkový olej , případně rafinovaný olej vyrobený ze speciálně vyšlechtěné slunečnice, který snese vyšší bod přepálení. Olej často vybíráme podle ceny, ale hodnoticím kritériem by mělo být i jeho složení a také představa, na co jej budeme používat.


Ponořte se s námi do tajů olejů. Z pohledu složení olejů je nejdůležitější složení mastných kyselin, které tvoří až obsahu olejů a jehož prostřednictvím můžeme hodnotit vhodnost oleje pro naši výživu i pro kuchyňské. O odolnosti oleje vůči záhřevu. Stačí na to jednoduchý domácí test.


Do pánve nebo hrnce s rozehřátým olejem vhoďte malý kousek jakékoliv suroviny (postačí drobek pečiva, pár zrnek strouhanky nebo rýže). Pokud olej kolem vhozeného předmětu začne ihned prskat a bublat, je připravený ke smažení. Moje osobní zkušenosti a doporučení.


Z rostlinných olejů používám na smažení ve vyšších teplotách olej řepkový.

Olivový panenský dávám do salátových zálivek. Klasický olivový olej je. Každý olej má své jedinečné vlastnosti.


Třeba slunečnicový není kvůli vyššímu podílu polynenasycených mastných kyselin příliš vhodný na smažení. Naopak rafinované oleje z řepky či oliv je možné pro použití za vysokých teplot doporučit. Správný olej na smažení musí splňovat jednu hlavní podmínku – schopnost snášet vysoké teploty. To však neznamená, že je třeba spokojit se s levnými rafinovanými oleji prodávanými v běžných obchodech.


Poradíme vám, jak vybrat kvalitní za studena lisovaný olej , který můžete používat na smažení a pečení. Olej používá při přípravě jídla každý. Ale jak vybrat ten správný na tepelnou úpravu a do salátu?


Spolu s výživovými specialisty Karolínou Hlavatou a Petrem Havlíčkem vám v projektu Vím, co jím opět radíme, jak vybrat potraviny, které jsou prospěšné a neškodí našemu zdraví. Pokud kapky zasyčí, je pánev správně rozhřátá a můžeme začít smažit. Na pánev dáme kuřecí plátky bez přidání tuku nebo oleje. Už jen snad dodám, že se svou přítelkyní postupně procházíme potraviny, které máme doma a snažíme se ty řekněme méně zdravé nahradit zdravější variantou.


Takže řepkový olej , který nám zbyl věnujeme někomu, kdo ho využije a na smažení budeme používat ghee. Na etiketě se v češtině znovu uvádí pouze to, že olej je balený v Maďarsku a prodejcem je Tesco. I tento olej má menší procento tuku než ty, co ho chutí a vůní překonaly.


Podle etikety olej obsahuje gramů tuku na ml.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky