pondělí 25. září 2017

Jak vyšlehat pěnu z mléka

Ta je totiž mnohdy nezbytnou součástí daných nápojů. Jaké mléko k výrobě mléčné pěny? Vždy volte kvalitní plnotučné mléko. To se dozvíte v dalším dílu našeho seriálu, kde vám Petra Davies Veselá vysvětlí, jak správně našlehat mléko.


Pokud zvolíte polotučné mléko, samozřejmě pěnu také vyšleháte, ale bude to pro Vás složitější a zdlouhavější.

Navíc pěna nebude tak lahodná jako z plnotučného mléka. Pro šlehání je zcela nevhodné nízkotučné mléko, z něj pěnu neuděláte ani kdybyste se rozkrájeli. Nezapomínejte také na perfektní stav kávovaru. Rozdíl je v tom, že z toho plnotučného i opakovaně, což z nízkotučných už nejde. Anglický termín „latte art označuje techniku přípravy a práce s mléčnou pěnou, kterou se dotváří nápoje na bázi espressa.


Jak našlehat mléčnou pěnu. Kávovary De Longhi a šlehání mléka. Tento typ domácích kávovarů má trysku uzpůsobenou tak, aby na ní dokázal našlehat mléko úplně každý.

Nicméně pokud znáte jemné sametové cappuccino z kavárny, tak asi budete zklamáni výsledkem. Pěna bude totiž velmi hrubá a na povrchu se objevují velké bublinky. Vyzkoušeli jsme, jak doma našlehat pěnu na cappuccino a takhle vypadá výsledek – barevný kontrast kávy a mléčné pěny je minimální, ale mléko krásně drží i chutná.


Další kávové tipy od Petry Davies Veselé najdete v Knize o kávě z nakladatelství Smart Press. S tím úzce souvisí několik faktorů – kvalitní suroviny, dobře nastavený stroj na kávu, který umí připravit kvalitní espresso a vyšlehat mléčnou pěnu a především jeho obsluha, která tyto nástroje dobře ovládá a má dostatek znalostí i fyzické zručnosti pro přípravu kávy a nápojů z ní. Pro cappucino a caffé latté – byť příprava je částečně odlišná. Asi ne tu sametovou jako z kavárny, ale nějakou ano.


Tedy pokud nehodlají tyto lahodné nápoje pít pouze v dobrých kavárnách, ale chtějí si je připravit v dobré kvalitě také doma. Mnoho lidí tvrdí, že připravit šálek dobrého espressa je umění samo o sobě. Vytáhneme si studené mléko z lednice a nalijeme jej do konvičky. Mléko nalijeme zhruba do půlky konvičky. Před každým použitím trysku otřeme hadříkem, kterou máme speciálně vyčleněnou na její otření a profoukneme, aby se nám v trysce nedržela zkondenzovaná voda.


Káva je skvělá v tom, že si ji každý může připravit přesně podle sebe. Tedy při mletí a extrakci je potřeba dodržovat pár zásad podle zvolené metody přípravy (espresso z kávovaru, instantní káva, french press, filtr atd.), ale konečný poměr kávy, mléka a pěny je jen a jen na vás. O mléku se říká každý rok něco jiného.

Když jsem byla malá, byla naše škola dokonce zařazena do nějakého celorepublikového „mléčného programu“. V módě jsou kávovary, které vám z kávy v kombinaci s mlékem připraví třeba cappuccino nebo latté. To si lidé ještě nedávno mohli dopřát leda v kavárně. Pokud ale váš kávovar nedisponuje funkcí šlehání mléka , určitě oceníte takzvaný napěňovač, ve kterém si mléko ušleháte sami. Za pár korun seženete ruční napěňovač mléka s nástavcem zakončeným metličkou.


V domácích potřebách seženete i malý presovač na mléko z plastu nebo nerezu. Po pár vteřinách pumpování mléko zdvojnásobí svůj objem a vytvoří hustou a chutnou pěnu. Tento lahodný nápoj s přibližně centimetrovou čepicí našlehaného mléka pijí v jeho rodné Itálii nejčastěji ráno k snídani, Čechům však chutná doslova dvacet čtyři hodin denně. Specialistka na kávu Petra Veselá vám v našem video seriálu poradí, jak si správné cappuccino připravit doma.


Ocelový napěňovač mléka vydrží mnohem déle, ale bývá dražší. Délka přípravy záleží na druhu šlehače, elektrický šlehač vám pěnu připraví během pár sekund a ruční šlehač mléka vytvoří pěnu do minuty. Představte si, že můžete mít domácí, čerstvou šlehačku do svých dortů a dezertů. Je to jednodušší, než byste si mysleli!


Zde najdete perfektní recepty na hustou, sladkou smetanu, která neobsahuje žádné konzervační látky.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky